Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
26 Ekim 2010 - 04:26

Kireçlenmesi olan kişiler günlük yaşamda ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Bizlerin kolayca inebildiği merdivenler bu kişilerin kabusu olabilir. Normalde kolayca yapılabilecek ev işleri sorunu olan bu kadınların korkulu rüyası olabilmektedir.

     Günlük yaşamı hastalık nedeniyle altüst olmuş hastalar vardır. 20 dakikadan fazla ayakta durma olanağı olmayan bu nedenle yemek yapamayan, kendi başına yıkanamayan hatta tuvaletini yapamayan, ellerini kullanıp yemeğini bile yemekte zorluk çeken hastalar vardır.
     Bu nedenle hekim sadece hastasına ilaç vererek evine göndermekle kalmamalı günlük yaşamdaki sorunlarını dinlemelidir. Sorun paylaşılınca hekim deneyimlerinin ışığında basit, pratik fakat yararlı çözümler üretebilecektir.

Osteoartritle birlikte yaşamı kolaylaştırmanın yolları

a) İlaçlar doktorun reçetede yazdığı şekilde alınmalıdır.
b) Günlük ev işlerinde olabildiğince yardımcı ev aletlerinden faydalanılmalıdır. Kişi hiçbir zaman  normalden fazla kendisini zorlamamalıdır. 
c) Olabildiğince sert yatakta yatılmalıdır. Çok sert olan yatakların üzerine daha yumuşak katmanlar eklenebilir.
d) Yumuşak koltuklara oturmaktan kaçınmak gerekir.
e) Etraftaki merdivenlerden sakınılmalı, varsa yürüyen merdiven veya asansörü tercih edilmelidir. Bu olanak yoksa trabzanlardan tutunarak aydınlık ortamda yavaşça çıkıp inmek gerekir. Gerekirse basamaklara tek tek basarak hareket etmekten kaçınılmamalıdır.
f) Mümkünse evin girişinde ve odalara geçişlerde kot farkı veya basamak olmamalıdır. Bu nedenle evdeki halıları, kilimleri takılıp düşme olasılığına karşın kaldırılmalıdır. Gerekirse duvardan duvara olan halıları kullanılmalıdır. Yerde tümseklik yapan bu nedenle tuzak gibi sorun çıkartabilecek kablo veya diğer kıvrımlar mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.
g) Yerden yüksek olan taşıtlara inip binerken basamak kullanılmalıdır. Bu sırada sıkıca tutunarak olabildiğince yavaş ve temkinli hareket edilmelidir. Etraftakiler hızlı hareket edilmesini istediklerinde hasta olduğunuzu söylemekten çekinmeyin.Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kireclenme.net Tasarım : bayburt.net