Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
26 Ekim 2011 - 04:25

Osteoartrit tedavi ve rehabilitasyonunda bazı yardımcı araç ve gereçlere ihtiyaç vardır. Bastondan korseye hatta hastalığın son dönemlerinde tekerlekli sandalyeye kadar çeşitli araç ve gereçlere gereksinim duyulabilir. Bunlar bir anlamda özürlü bireylerin kullandığı gereçlerdir. Kuşkusuz uzun süredir kireçlenme hastalığı geçiren olgularının bir kısmı özürlü olabilecektir.

     Fizik tedavi uzmanları, kireçlenme nedeniyle hastaların özürlü olmasına izin vermemek için hastanın da katılacağı aktif rehabilitasyon planları yapmak zorundadır. Eğer hastalık tamamen kişiyi özürlü bir birey haline getirdiyse yakın çevresindeki yaşam koşullarını yeni duruma göre ayarlamak gerekir.
      
Lavabo, tuvalet ve banyolarda gerekli  değişiklikler şartlar uygunsa hemen yapılmalıdır. Yine evde mutfakta, asansörde düzenlemeler yapılabilir. Elektrikli sandalye kullanan kişilerin lamba anahtarı ve elektrik prizlerinde erişebilirlik kolaylaştırılmalıdır.
     Kireçlenme rehabilitasyonunda el veya ayağı istirahat durumunda doğru pozisyonda tutacak atel ve destekler kullanılabilir. Sorunlu diz, önkol veya omurga için bandaj,  dizlik, korse gibi yardımcı gereçler hekim tarafından önerilebilir. Diz ve kalça kireçlenmelerinde baston vazgeçilmez bir yürüme aracıdır. Daha ağır durumlarda yürüme için koltuk değneği kullanılmaktadır.
     Hatta bazen yürüme için çocukların ilk yürüme sırasında kullandıkları yürütgeçler de günlük yaşamı sürdürmek için önerilebilir. Ellerini kullanmakta zorlanan hastalara kaşık, çatal ve tarağı tutması için özel tasarımlar geliştirildiği bilinmelidir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kireclenme.net Tasarım : bayburt.net