Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
26 Ekim 2010 - 04:22

Muayene bittikten sonra hekim kafasındaki ön tanıyı berraklaştırmak için bazı ayrıntılı tetkiklere başvurabilir.Bu amaçla sorunlu eklemlerin çeşitli pozisyonlarda röntgen grafilerini çeker.

     Kireçlenmelerde genellikle kemik ve eklem yapısının en iyi ve kolayca görüntüleme yöntemi olan röntgen grafileri tercih edilebilir. Örneğin dizlerdeki eklem aralıklarını kontrol etmek için hasta ayakta durur konumda iken röntgen grafileri çekilmelidir. Dizler üzerine vücut ağırlığı verildiğinde eklem arasında bulunan kıkırdak meniskus dokusu bu ağırlık karşısında tepki verir.
     Eklem aralığı yatarak çekilen filmlerde daha açık, fakat ayakta dururken daralmış olarak görünüyorsa vücut ağırlığının diz eklemini zorladığı ortaya çıkar. Artroz tanısı standart röntgenlerle konulamadığı vakalarda tanıya yardımcı olması için bilgisayarlı tomografi  (BT) veya emar (MR) kullanılabilir. Sintigrafi, termografi de daha nadir talep edilen diğer görüntüleme yöntemleri olarak sayılabilir.
     Eklem içindeki oluşumları bazen daha ayrıntılı gözlemlemek gerekebilir. O zaman eklem içine özel optik araçlarla girilir. Artroskopi denilen bu yöntemde hem tanı daha güvenli konulur hem de eklemdeki sorun, küçük makas ve bıçaklar kullanılarak kansız olarak yapılan bir kapalı ameliyatla ortadan kaldırılabilir.Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kireclenme.net Tasarım : bayburt.net